INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon Łuskino     

Leon Łuskino  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łuskino Leon (1872–1948), pułkownik W. P., literat, kompozytor. Ur. 11 IV w Chęcinach w woj. kieleckim; był synem pułkownika armii rosyjskiej Ksawerego i Józefy Krauze. Po ukończeniu 5 klas gimnazjum w Kielcach, w r. 1889 wstąpił do 28 połockiego p. piechoty. W l. 1890–2 ukończył szkołę junkrów w Odessie i rozpoczął wojskową służbę zawodową w armii rosyjskiej. Awansował na podporucznika w r. 1892, a na porucznika w r. 1896. Brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej jako dowódca kompanii; po jej zakończeniu, w r. 1907 uzyskał stopień kapitana. Na rok przed wybuchem pierwszej wojny światowej Ł. odbył studia w szkole oficerów sztabowych w Oranienbaumie. Od 6 VI 1916 do 22 XII 1917 był dowódcą 291 p. piechoty. W kwietniu 1918 został referentem do spraw wojskowych Polskiego Przedstawicielstwa w Piotrogrodzie i po czasowym uwięzieniu w r. 1919 odesłany z innymi zakładnikami w styczniu 1920 do kraju. Awansowany 1 IV 1920 do stopnia pułkownika, najpierw był przez pięć lat zastępcą szefa Oddziału V (personalnego) Sztabu Min. Spraw Wojskowych (MSWojsk.), następnie w r. 1925 przeniesiony do 26 dyw. piechoty w Skierniewicach i wreszcie od r. 1926 pełnił obowiązki szefa Oddziału V Sztabu Generalnego, a w końcu szefa Wydziału Wyznań Niekatolickich MSWojsk. Z dn. 30 IX 1927 został przeniesiony w stan spoczynku i przeszedł do administracji cywilnej. Najpierw w okresie do lutego 1928 był wydawcą „Gospodarza Polskiego”, ilustrowanego tygodnika ludowego, a następnie objął urząd szefa Centralnego Biura Filmowego w Min. Spraw Wewnętrznych.

Był twórcą wielu piosenek żołnierskich, m. in. Nie nosim wyłogów i szary nasz strój. Pisał teksty piosenek dla Hanki Ordonówny i Zofii Terne; sam występował w teatrzyku «Qui pro quo» w Warszawie jako wykonawca piosenek. Ł. miał odznaczenia: rosyjskie – Krzyż Św. Stanisława 3 i 2 kl., Krzyż Św. Anny 3 i 2 stopnia, Krzyż Św. Włodzimierza 4 stopnia, polski Order Polonia Restituta oraz francuską Legię Honorową 5 kl. Zmarł w r. 1948. Był żonaty z Aleksandrą Kopernik.

 

Enc. Wojsk., V; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Słownik Muzyków Polskich, W. 1964; Rocznik oficerski, W. 1923, 1924, 1928; – Rocznik Polityczny i Gospodarczy Polskiej Agencji Prasowej, 1932 s. 286; – Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne Ł-y.

Piotr Stawecki

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.